Aiahooldus

Viljapuude lõikamine, õunapuude lõikamine, okste lõikamine, okste äravedu

Kevadel lõigatakse viljapuid enne, kui puu hakkab elama aktiivset elu. Oluline märk on puhkema hakkavad pungad, õunapuudel nn. hõbedaseks muutunud pungad – kui need juba avanevad, on õige lõikamisaeg möödas.
Lõikust võiks teha ajal, kui õhutemperatuur jääb -2° ja 6°C vahele. See aeg võib soojadel talvedel olla veebruaris või märtsis. Pikale veninud talvedel alles aprillis.
Pakase ajal lõigates võivad kooresse tekkida lõhed, sooja ilmaga hakkavad aga mahlad juba liikuma. Sobimatu aeg lõikamiseks on pungade puhkemisest lehtede täiskasvanuks kasvamiseni.

Sambla eemaldamine,  muru õhutamine, sambla tõrje
Sammal kipub muru vallutama, kui pinnas on liigselt tihenenud, muld on happeline, muru pole pikka aega väetatud ja pinnas on toitainete vaene, muld on liigniiske või muru on liiga varjulises kohas. Selle olukorra vastu aitab aga muru õhutaja, aeraator, sambla eemaldaja ja väetamine.

Multši müük ja paigaldus
Multšitud peenra rajamisega on tavalisest rohkem tööd, kuid valmis peenar päästab aedniku tükiks ajaks tüütust rohimiskohustusest. Soovitame kasutada multšimist hekkide all, puude ümber ja ilutaimede istutusaladel. Multškatte mõte on hoida sobivat niiskusrežiimi  ja tõkestada umbrohtude kasvu.

Mutitõrje
Isegi kui koduaeda on tekkinud kümneid mullakuhilaid, võib see kõik olla vaid ühe hoogsa muti töö ja haljasala üldmulje ongi tugevasti rikutud. Et aga seda ainukestki kätte saada, tuleb pahatihti läbi proovida enamik tõrjevahendeid. Muttide peletamisel on kõige tähtsam järjekindlus! Kui muti elu pidevalt ebameeldivaks muuta, ta tavaliselt lahkub. Ei maksa heituda, kui loomad pole pärast tõrjet päeva pealt kadunud – see võib kesta nädalaid! Mida ette võtta? Proovida tuleb paljusid viise: muti lõks, muti peletaja on peamisteks märksõnadeks.

mobile-logo