Muru õhutamine ja väetamine

Muru õhutamine on oluline töö muruhoolduses, mille tulemusena paraneb võimalus murul kasvada tihedamaks ja tugevamaks. Nagu iga teine taim, vajab ka murutaim eluks toitaineid, vett, õhku ja päikest. Läbi muru õhutamise anname murutaimele parema ligipääsu esimesele kolmele neist.

Seejuures on oluline eristada kahte erinevat töövõtet:

  • Kulu ja sambla riisumine
  • Murupinnase õhutamine

KULU JA SAMBLA RIISUMINE. Väike kogus kulu (multshi) pinnasel on hea – hoiab pinnases niiskust. Kui aga kulu liiga palju või võtab sammal võimust, tuleb see välja riisuda.

Turfi muru mehhaanilise riisumise (mida Eestis enamasti kutsutakse ebakorrektselt muru õhutamiseks) baashind (Tallinna piires kuni 500m2) on 100.- / sisaldab makse. Hind sisaldab ka muruala puhastust jääkidest, äravedu ja utiliseerimist.

MURUPINNASE ÕHUTAMINE. Õige muru õhutamisel on vaja aga minna sügavamale. Toitained, vesi ja õhk peavad jõudma juurteni.

Turfi süvaõhutamise baashind (Tallinna piires kuni 500m2) on 70.- / sisaldab makse.

Hinnapäringuks kirjutage julgesti turf@turf.ee Võtame ette ka kirjad teemaga ”tahaks muru ilusamaks, palun abi”. Internetis palju materjali lisalugemiseks, näit: https://www.thespruce.com/lawn-care-4127772

Muru õhutamise järel on hea hetk muruala ülekülviks, liivatamiseks või kerge kihi pinnase lisamiseks.

Kui murus domineerib sammal ja soov täielikult samblast lahti saada, siis ainult õhutamisest kahjuks ei piisa. Täielikuks sambla eemaldamiseks tuleb pinnast enne õhutamist töödelda, aereerida tavaliselt mitu korda, tühjad kohad täita, teha külvi ning väetada. Hinnapakkumise tegemiseks tuleb muruala enne üle vaadata.