Muru õhutamine

Muru õhutamine on oluline töö muruhoolduses, mille tulemusena paraneb võimalus murul kasvada tihedamaks ja tugevamaks. Nagu iga teine taim, vajab ka murutaim eluks toitaineid, vett, õhku ja päikest. Läbi muru õhutamise anname murutaimele parema ligipääsu esimesele kolmele neist.

Seejuures on oluline eristada kahte väga erinevat töövõtet:

  1. Kulu ja sambla riisumine
  2. Murupinnase kobestamine ja õhutamine

Punkt 1. Kulu ja sambla riisumine. Väike kogus kulu (multshi) pinnasel on hea – hoiab pinnases niiskust. Kui aga kulu liiga palju või võtab sammal võimust, tuleb see välja riisuda. Töö on võimalik ära teha ka lihtsa metallist rehaga. Suuremate pindade tarvis hea tööriistarendist rentida nn. mehhaaniline reha ”muru aeraatori” või ”muru õhutaja” nime all.

Turfi muru mehhaanilise riisumise (mida Eestis enamasti kutsutakse ebakorrektselt muru õhutamiseks) baashind (Tallinna piires kuni 500m2) on 100.- / sisaldab makse. Hind sisaldab ka muruala puhastust jääkidest, äravedu ja utiliseerimist.

Punkt 2. Õige muru õhutamisel on vaja aga minna sügavamale. Nagu kartulipõllul – põlluhargiga. Toitained, vesi ja õhk peavad jõudma juurteni.

Turfi muru õhutamise baashind (Tallinna piires kuni 500m2) on 68.- / sisaldab makse.

Hinnapäringuks kirjutage julgesti mailto:turf@turf.ee Võtame ette ka kirjad teemaga ”tahaks muru ilusamaks, palun abi”. Internetis palju materjali lisalugemiseks, näit: https://www.thespruce.com/lawn-care-4127772

Muru õhutamise järel on hea hetk muruala ülekülviks, liivatamiseks või kerge kihi pinnase lisamiseks.

Kui murus domineerib sammal ja soov täielikult samblast lahti saada, siis ainult õhutamisest kahjuks ei piisa. Täielikuks sambla eemaldamiseks tuleb pinnast enne õhutamist töödelda, aereerida tavaliselt mitu korda, tühjad kohad täita, teha külvi ning väetada. Hinnapakkumise tegemiseks tuleb muruala enne üle vaadata.

Muru mehhaaniline riisumine
Muru õhutamine
Muru mehhaaniline õhutamine